Wierzba wypuści nawet z patyczka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy dzięki niej wykonać zadziwiające modele ogrodzenia. Z tej przyczyny nasz żywopłot zyska niespotykany charakter i będzie się wyróżniać wśród płotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach oraz bagiennych łąkach wierzby od dawna zadomowiły się w krajowych parkach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i wiosenne koty. Nie są problematyczne, potrzebują jedynie dużo wilgoci oraz trochę słońca. Zadowolą się nieomalże wszelką rolą.

Niewiele roślin potrafi też identycznie szybko regenerować stracone odrosty oraz odrośle. Wierzby ogromnie swobodnie rekonstruują również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony albo nawet uszkodzony patyk w deszczowej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się i zwróci początek następnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na idea, iżby z wierzb robić zaplatane sztachety ogrodzeniowe bądź parkany zaciemnione liśćmi. Na pewno należałoby posiadać tak śmiałe ogrodzenie. Najprzyzwoiciej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe modele wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych własności:

fabrykują proste, długie i nader plastyczne pędy – z racji tej można bez trudności formować postać ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Jak mamy już pomysł na formę ogrodzenia, musimy zdobyć właściwe wierzbowe pędy na płot. Niestety, odszukanie ich w warunkach prawdziwych jest trudne, dlatego że dziko narastające krzaki okazjonalnie wypuszczają bardzo długie a zarazem proste pędy. Najprawidłowiej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba poczekać nieco latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyłówmy po pierwsze lokalizację w ogrodzie, odrobinę przez nas nawiedzane oraz najmniej widoczne.Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko narastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je namoczyć na 24 h w głębi, aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, wobec tego powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok względnie dwa akceptujemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki z rzadka przewyższają 2m, stąd na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu pędów, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s