Żyjące płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić i pielęgnować?

Żyjące płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić i pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Upiększa zieleniec, ochrania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem przechodniów. Daje miły cień, umożliwia kryjówkę ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego budową musimy zdecydować, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu kameralnych kątów? Winniśmy również uradzić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu drzewa czy też krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drzew i krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Przeważa osąd, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” i „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Gdy osiągną pożądaną wielkość obcinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia z PCV z Brzozowa wybieramy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają wzniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najpoprawniej sprawdzają się odporne na mrozy buki oraz graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, wskutek czego otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o różnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat a także ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najlepiej, gdy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać dość spore zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać zieleniec od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. Owo rozwiązanie zdaje odpowiednio egzamin również w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te rodzaje wolno też strzyc, lecz wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia polecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najprzyzwoiciej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy modne są zielone ogrodzenie PCV z Trzebnic z laurowiśni ewentualnie zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich listowie nagminnie brązowieją z powodu mrozów. W następstwie tego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on nieduży (do 60-80cm), by wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudu wydobyć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać szczególnie dekoracyjny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia Winylowe strzyżone z fantazją- z kędzierzawą linką „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić wiele czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s