Długowieczne ogrodzenia z drewna

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieodpowiednio konserwowane sztachety z drewna szybko się destruują oraz mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny czar i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na płot powinno się poznać typy konserwacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa wypada rozpocząć od dokładnego oraz sumiennego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego uzależniony jest wynik finalny własnych prac. Przed zastosowaniem produktów do ochrony i dekoracji płotów z drzewa istotne jest weryfikacja, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, jaki zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Kiedy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanosić kolejne amalgamaty, które konserwują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny kolor drewna naszego płotu, winniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od środka, jednakże nie stworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe i miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej asekuracji płotu, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im wiele uwagi oraz opieki.

Zgoła inaczej jest w wypadku płotów wykonanych z plastiku. Ten gatunek ogrodzeń jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji więc dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s